Město Salzburg své jméno získalo po soli a celý region vděčil za svůj historický rozvoj právě četným solným dolům. Alpská solná stezka měla mimořádnou důležitost. Dnes už sice neplatí, že sůl je nad zlato, ale při cestě do Rakouska můžete navštívit mnohá zajímavá místa, která se k těžbě cenných krystalů vážou. Nejedná se o žádná zaprášená nudná muzea. Obyvatelé západního Rakouska se postarali, aby svoji historii turistům připomněli atraktivním a zábavným způsobem, který si užijí dospělí i děti. Čekají na vás magické podzemí prostory i krása otevřené krajiny nad doly a jeskyněmi.

Solný důl Berchtesgaden blízko Salzburgu

Nedaleko od Salzburgu, jižním směrem, návštěvníky láká Berchtesgaden. Je snadno dosažitelný nejen autem, dvacetikilometrovou jízdou od města, ale vede k němu také autobusová linka 840. Při jejím použití vystupte na stanici Salzbergwerk. Důlní areál o rozloze 6 000 metrů čtverečních, ležící u přítoku řeky Salzach, je zajímavý celý, ale vynechat zde nemůžete tři hlavní atrakce: 36 metrů dlouhou havířskou skluzavku, plavbu po podzemním solném jezeře, které evokuje zrcadlo, a solnou jeskyni připomínající katedrálu. Zážitek je stejně příjemný za každého počasí a skluzavky se nemusíte bát, je možné ji obejít po schodišti. Prohlídkou provází maskot Salzi. Dozvíte se vše o těžbě „bílého zlata“, provozované zde od roku 1517. Pro mnohé laiky je překvapením fakt, že kromě hornického způsobu těžby, kdy jsou vyrubané krystaly vyváženy na povrch, je možné sůl získávat také louhováním, tedy přivedením obrovského množství vody do naleziště a odčerpáním vzniklého roztoku, solanky. Nakonec na vlastní kůži zažijete vstup do nitra hory. Ten absolvujete v praktických overalech, které nejen ochrání vaše vlastní oblečení, ale také vás zahřejí, protože v podzemních chodbách není více než 12 °C. Část exkurze, přibližně kilometr a půl, projedete důlním vláčkem, ale přesto si vezměte pevnější boty s protiskluzovou podrážkou. V zimní sezóně (od začátku listopadu do konce března) je otevírací doba od 11:00 do 15:00, prohlídka začíná přibližně každých 25 minut. V letní sezóně je otevřeno od 9:00 do 17:00 a exkurze se koná každých deset minut. Návštěva zabere přes dvě hodiny, z toho hodinu strávíte v samotném dolu. Vstupné činí 17 € pro dospělé a 9,50 € pro dítě. Výhodné jsou kombinované vstupenky na další lákadla kraje, například Orlí hnízdo. Nechybí prodejna suvenýrů, nabízející také značkovou alpskou kuchyňskou sůl, v mnoha různých velikostech balení.

Okouzlující Hallstatt v Solné komoře

Přestože Salzburg láká k ubytování jako přirozené správní a turistické centrum celého regionu, určitě neprohloupíte, když si pobyt naplánujete v oblasti vápencových hor tzv. Solné komory (Salzkammergut). Oblast kolem městečka Hallstatt (často počešťováno jako Halštat), zasazeného do lůna okolních kopců, je tak nádherná, že je zapsána seznam světového dědictví UNESCO. Samotná obec je situována přímo ke stejnojmennému Halštatskému jezeru (Hallstätter See). Od hladiny se odráží panorama s vížkami kostelů a domy ozdobenými květinami.

Zajímavost: V Číně půvab horních Alp milují natolik, že v jedné ze svých rekreačních oblastí vzhled Hallstattu napodobili. Do detailů okopírovali vzhled krajiny i halštatských domů. Pravá obec úder vrátila svým propagačním sloganem „Milionkrát fotografována, jednou okopírována, nikdy nepřekonána“.

Pokud vás Hallstatt také uhrane, není nic jednoduššího než si zde online naplánovat pobyt. Do Hallstattu můžete vyrazit vlastním vozem, ale počítejte nejen s pořízením příslušné dálniční známky, ale hlavně s parkováním ve vyhrazených parkovacích domech. Není možný vjezd autem do historických ulic na břehu jezera. Dáváte-li přednost vlaku, dorazíte na opačnou stranu jezera, do Hallstattu se pak pohodlně i se zavazadly dostanete velkokapacitním přívozem Hallstätter Seeschifffahrt.

Doporučené ubytování v Hallstattu

A co ubytování v Hallstattu? Vyzkoušejte nově zvelebený dům pouhých 200 metrů od jezera, který se jmenuje penzion Grüner Anger. Na danou lokalitu vás příjemně překvapí jeho velmi férové ceny. Vynikající ohodnocení od návštěvníků mají pěkné apartmány Ferienhaus Salzberg, jen je potřeba objednat je s dostatečným předstihem. Pokud si v nádherném Hallstattu chcete dopřát opravdový luxus, podívejte se například na prázdninový dům W & S Executive Apartments Hallstatt II. Dýchá nostalgií i moderním pohodlím. A jako všechny uvedené nabídky ho zarezervujete hned a výhodně.

Solný důl Hallstatt je rekordmanem

Proč o této oblasti mluvíme v článku o solný dolech? V Hallstattu můžete navštívit jeden velmi zachovalý, který je společně s dalšími dvěma provozován pod značkou Salzwelten (Svět soli). Jedná se o nejstarší solný důl na světě! Dodnes je v něm průchozích přes 22 kilometrů tunelů, byť v rámci exkurze uvidíte jen nejatraktivnější zlomek z této délky. Barevně nasvětlené krystaly halitu, soli kamenné, nádherně září. Důlní skluzavka měří rychlost a pořídí foto na památku. Ale to není vše, co z halštatského dolu dělá výjimečné lákadlo. V roce 2002 v něm byly objeveny nejstarší známé dřevěné schody v Evropě. A nad zemí na vás čeká plocha modernější, dechberoucí vyhlídka Skywalk, zavěšená do prostoru ve výšce 360 metrů. Je také pod správou dolu a je společně s ním od halštatského jezera přístupná lanovkou, která je v ceně vstupenky. Dospělí za kompletní balíček, obsahující jízdu lanovkou nahoru, vyhlídku Skywalk, návštěvu dolu a přidružených expozic i jízdu lanovkou dolů, zaplatí 30 €, děti do 15 let polovinu. V letní sezóně, od konce března do konce září, vyjíždí poslední lanovka nahoru v 16:00, v ostatní měsíce musíte nástup stihnout do 14:00.

Tip: Pokud vás historie dolování soli zajímá opravdu do hloubky a chcete zažít intenzivnější prohlídku, než kterou absolvují ostatní návštěvníci, Salz Welten Hallstatt pořádá tzv. prähistorische expedition. Jedná se o několik hodin trvající expedici do dolu, ke které musíte být vhodně oblečeni a mít určitou úroveň fyzické kondice. Po splnění těchto podmínek se vám dostane dobrodružného průniku do nitra hory v autentickém vybavení havířů. Objevíte pro sebe tajemství, která byla v dlouhých tunelech za roky průzkumů odhalena.

Sestupte v okolí Hallstattu do jeskyní

Blízký masiv Dachstein návštěvníky ohromuje nádhernými jeskyněmi. Obří ledová jeskyně (Rieseneishöhle) nyní nabízí multimediální zážitek. Děti užasnou před velkým pohyblivým medvědem, nervy se zachvějí na provazovém mostě, duši pohladí hra světel a zvuků. Na prohlídku počítejte s hodinou času a oblečte se do teploty -2 °C. Přírodnější vzhled si zachovává Mamutí jeskyně (Mammuthöhle), součást více než 70 kilometrů prozkoumaných tunelů a štol. Prohlídka bezpečně přístupné kilometrové části zahrnuje výklad o jeskyňářství a stojí 34,50 € pro dospělé. Součástí ceny je výjezd lanovkou na stanici poblíž vstupu do podzemí.

ledová jeskyně Eisriesenwelt u obce Warfen - vstup

Fotografie „Eisriesenwelt“ od „Maik Meid“ licencovaná pod CC BY 2.0

Další „slané“ a podzemní cíle u Salzburgu

Vaším cílem se může stát také město Hallein, se zajímavou historií spojenou s Kelty, kterým je věnováno zdejší poutavé muzeum (Keltenmuseum Hallein). Solný důl Hallein je zajímavý nejen skluzavkou a jezerem, ale v podzemí v něm krátce překročíte hranici mezi Rakouskem a Německem. Důlní činnost zde byla ukončena až na konci minulého století, kdy se těžba stala nerentabilní. Vstupné není nízké, počítejte s částkou 53,50 € za rodinu, ale v ceně je nejen důl, ale také Keltské muzeum a Keltská vesnice (Keltendorf SALINA), přesná replika každodenního života před 2 600 lety. Dřevěné stavby v malebné krajině vás uchvátí. Do skupiny Salzwelten patří ještě zařízení u Altaussee. Jedná se o největší stále činný solný důl v Rakousku a najdete v něm i místo duchovního zastavení, magickou podzemní kapli sv. Barbory, s oltářem zářícím žhnoucími barvami, jak se světlo svící odráží od bloků soli. Postavili ho samotní horníci v roce 1935 a dnes slouží i ke svatebním obřadům, 700 metrů pod zemí. Na prohlídce se dozvíte také o historii spjaté s 2. světovou válkou, kdy byla v dole ukryta vzácná umělecká díla. Dospělí platí za vstup 18 €, děti polovinu. No a konečně vám nesmí uniknout ani další nádherné obří jeskyně v Salcbursku. Příroda zde vytvořila opravdové divy. U obce Werfen můžete od května do října proniknout do nitra ledové jeskyně Eisriesenwelt, pyšnící se ohromujícími ledovými útvary. Prohlídka trvá přibližně 75 minut a je možná pouze s průvodcem, a to z důvodu bezpečí návštěvníků i ochrany mimořádné přírodní památky. V parném létě pamatujte na to, že v jeskyni panují teploty pod bodem mrazu a přizpůsobte tomu své oblečení. Ke vstupu můžete vyšlapat vysokohorskou stezkou nebo se nechat vyvézt strmou lanovkou. Jízdné plus vstup činí 24 € pro dospělého, 14 € pro dítě. Nutná je základní fyzická kondice, v jeskyni je zdoláváno převýšení odpovídající pěšímu výstupu na vysokou rozhlednu. Připraveni vyrazit za dobrodružstvím?