Počasí v Salzburgu

Těšíte se na cestu do Salzburgu a jeho okolí, ale váháte, jaké oblečení si vzít se sebou? Měli byste vědět, jaké počasí můžete v Salzburgu čekat. Průběh roku je tam sice podobný jako u nás, s nejvyššími teplotami v červenci a srpnu, ale celá oblast má v letní i zimní sezóně své odlišnosti. Přečtěte si všechny potřebné informace na jednom místě.

Prodloužená letní sezóna v Salcbursku

Opravdu pěkné počasí začíná v Salzburgu až v dubnu, kdy denní maxima poprvé v roce přesahují 15 °C, minima se už neblíží nule a průměrný počet hodin denního slunečního svitu roste na šest. Plnou krásu jara si užijete v květnu. Jak se rok blíží k letnímu slunovratu, teploty stále stoupají, ale vzhledem k vlhkému vzduchu z okolních hor se zvyšuje také průměrný souhrn srážek. Červen je nejdeštivějším měsícem roku, obvykle v něm sprchne až ve 21 dnech z 30. Deštník budete potřebovat i o prázdninách, kdy pochopitelně prší nejen z běžné oblačnosti, ale přicházejí také intenzivní bouřky z vedra. Průměrná denní teplota je však krásných 24 °C, pokud zrovna nemáte smůlu na tropické dny a noci. Vysoce oblíbeným měsícem pro návštěvu města je září. Teploty v něm padají jen minimálně (průměrné noční minimum je jen o dva stupně nižší než v létě, takže si můžete užít nočních krás města), srážkových dnů je méně, slunečního svitu stejně, aniž by hrozila vedra. Počasí se začíná kazit v říjnu, kdy je sice jedno z dešťových minim v roce, takže se nemusíte obávat podzimních plískanic, ale rapidně ubývá hodin slunečního svitu a tím se snižují i teploty.

Když se chystáte navštívit nejen město, ale celou spolkovou zemi Salcbursko, je mimořádně důležité uvědomit si, do jak rozmanité krajiny cestujete. Zatímco Salzburg leží v nadmořské výšce kolem 420 m. n. m., nejvyšší vrcholek Salcburska, majestátní Grossvenediger, se tyčí do výšky 3 657 metrů. Českou Sněžku by tedy „spolkl“ více než dvakrát. Jsou-li tedy Vaším cílem v této spolkové zemi Alpy, musíte mít i v letní sezóně dostatečně teplé oblečení. Zatímco v údolích vám postačí letní zavazadlo, výše potřebujete outdoorové vybavení proti větru a zimě. Hory mohou i o prázdninách přichystat nepříjemná překvapení.

Teplotní rekordy

Vraťme se ale do města. Jak dobře víme z Česka, v létě se objevují vlny veder a klimatologové zkoumají, jestli častěji než dřív. Pokud do Salzburgu cestujete v červenci nebo srpnu, počítejte s možností, že výše uvedený dlouhodobý teplotní průměr 24 °C výrazně překoná vlna horka. Takové vlny město zažilo například v letech 2013 a 2015, avšak podobné jsou i poslední roky. Když se teplota ve stínu blíží 39 °C, život v Salzburgu hodně zpomaluje. Horko velmi přitěžuje starším a nemocným občanům, kolabují stovky osob. Protože se tropické dny vrací už téměř každé léto, i když třeba ne v tak extrémní podobě, prázdninovou návštěvu města zvažte s ohledem na aktuální počasí a vlastní kondici.

Vyberte si z tisíce zájezdů do Rakouska

Co v Salzburgu dělat v horku

Salzburg nabízí v letních měsících krásná venkovní koupaliště. Jedním z nejpopulárnějších je Freibad Leopoldskron, opravdu velký areál s pěti bazény a celkovou rozlohou vodních ploch 3 055 m2. Sportovní bazén disponuje skokanskou věží s několika výškami prken. Dobrodružný bazén vyniká vodními tryskami a umělými proudy. U rekreační nádrže vás potěší vstup uzpůsobený jako pláž. Na své si přijdou také děti, čeká je nejen brouzdaliště, ale hlavně množství skluzavek a herních prvků. Nechybí mini-golf a hřiště na beach volejbal i další sporty. Zázemí je plně bezbariérové. Vstupné je příjemné, v sezóně 2018 činilo 5 € pro dospělé a 2,80 € pro děti. Pokud přijdete až pár hodin před zavíračkou, vstupné je ještě nižší. Do areálu nesmějí psi.

Pětiměsíční zimní období

Přechodovým časem do zimní sezóny je v Salzburgu listopad. Průměrná teplota padá na 5 °C, denní maxima bývají jen o tři stupně vyšší. V noci už může mrznout. Následující měsíc prosinec sice pocitově prohřívají adventní trhy, o kterých se ještě krátce zmíníme, ale jinak se, vzhledem k zimnímu slunovratu, jedná o nejtmavší měsíc roku. Započte-li se vliv krátkých dnů i oblačnosti, meteorologům vychází průměr pouhé jedné hodiny slunečního svitu denně. Naštěstí ubývá i srážek. V lednu a únoru činí srážkový úhrn jen 70 mm. Teplotní průměr je v těchto měsících kolem nuly, v noci teploty klesají ještě níž, ale velké mrazy nejsou na rozdíl od vyšších nadmořských výšek obvyklé. Pokud tedy míříte pouze do města, nemusíte mít outdoorovou zimní bundu. Stabilně přibývající sluneční svit má v březnu za následek vzrůst denních teplot nad hranici 10 °C. V Salzburgu opět začíná jaro.

Salcburská horská střediska

Pokud jste milovníky hor, sněhu a zimních sportů, lyžování i snowboardingu, nevynechejte v zimní sezóně výjezd do vyšších nadmořských výšek v Salcbursku. Už deset minut jízdy od města se nachází středisko Untersberg. Jeho necelých osm kilometrů sjezdovek a jedna lanovka sice nejsou nijak oslnivé parametry, ale zimní vyžití nedaleko od metropole spolkové země je zde dostatečné. Není-li pro vás problém dojet dál, přibližně do sto kilometrů od Salzburgu, čekají na vás proslulá střediska Saalbach-Hinterglemm a Zell am See. Moderní destinace vynikají novými vleky a lanovkami, malebností přilehlých obcí a celkovou vybaveností. Platí do nich Salzburg Super Ski Card, takže za kombinovanou návštěvu více rezortů můžete ušetřit. Stav sněhové pokrývky sledujte třeba na webu Ski Info. Nepodceňujte výstrahy před lavinami a oblečení si pořiďte ve specializovaných prodejnách. Na začátku ledna klesá teplota ve výšce 3000 m. n. m. až k mínus 30 °C, takže potřebujete kvalitní oblečení a ochranné pomůcky.

Jak se zahřát v Salzburgu

Období adventu a přelomu roku však není krásné jen na horách, svůj půvab má samozřejmě i v samotném hlavním městě spolkové země. Některé restaurace disponují vyhřívanou zimní zahradou, takže se romantikou zasněženého Salzburgu můžete kochat pěkně z tepla a u něčeho dobrého. Nádherný prostor i výhled nabízí například restaurant Symphonie v hotelu Radisson Blu Altstadt, kde však počítejte s vyššími cenami. Na předvánočních trzích zahřívací roli výborně a levněji plní alkoholické nápoje, ať už tradiční svařené víno (glühwein), různě ochucené horké ovocné punče (punsch), grog (jägertee), původně italské bombardino z vaječného likéru (advocaat), či hit posledních sezón, horké likéry značky Nannerl, švestkový a meruňkový. Mají ovocnou složku, z alkoholu obsahují víno a brandy (vinnou pálenku), vynikající chuť zajišťuje směs koření. Z čerstvě uvařených nápojů stoupá pára, takže i chladné počasí je příjemně prožité. Nejznámějším adventním trhem s nádhernou atmosférou je Christkindlmarkt na Starém Městě. Otevírá už na konci listopadu.

Kde hledat další informace o salzburském počasí

Počasím a klimatem celého Rakouska se zabývá instituce Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik. Byla založena už v roce 1851 a dnes na jejích stránkách najdete nejen aktuální předpověď počasí, ale také množství zajímavých statistik a článků. Na podstránce ZAMG Alle Warnungen jsou zveřejňována důležitá varování před veškerými extrémy, které mohou nastat, například mrazem, vedry, nárazovým větrem, bouřkami atd. Pro alergiky je zas nepostradatelné pylové zpravodajství. Cenné informace poskytují také oficiální weby regionu, politický Land Salzburg i turistický SalzburgerLand (nabízející i českou jazykovou mutaci). Součástí zmíněných stránek jsou živé videopřenosy z kamer ve všech důležitých turistických středisek v regionu, takže počasí v Salzburgu a okolí můžete posoudit na vlastní oči.