Parkování v Salzburgu

Stejně jako jinde, i radnice v Salzburgu přikročila k regulaci parkování. Vedl ji k tomu nejen zvyšující se počet aut. Svou roli sehrály místní podmínky, neumožňující vybudovat v historickém jádru dostatek parkovacích míst. Centrum města je pro nerezidenty výhradně zónou krátkodobého stání. Tak kde v Salzburgu zaparkovat?! Díky dnešnímu článku vás cesta autem do „Solnohradu“ nezaskočí.

Update: červenec 2020

Parkování v rámci ubytování

V Salzburgu chybějí místa, kde můžete zaparkovat zdarma a bez dalších podmínek. Pár jich znají místní, ale dostupnost se mění. Vedení hotelů ví, že parkování hosty trápí a aktivně jej řeší. Pokud do Salzburgu nejedete jen na otočku, vždy se zajímejte o to, jestli v ceně ubytování nemáte nárok na bezplatné parkování. Někdy se jedná o vyhrazené veřejné stání, jako v případě útulného penzionu Elisabeth. To řešení budovy hotelu Snooze umožňuje parkování v tichém soukromém dvoře. Luxus vlastního podzemního parkování hostům nabízí populární Arcotel Castellani.
Tip: Objevte další hotely všech kategorií, které nabízejí parkování v Salzburgu.

P+R parkoviště v Salzburgu jsou výhodná

Záchytná „park & ride“ parkování, určená pro odstavení auta a využití městské dopravy, mají v Salzburgu kapacitu na 4 000 míst. Jsou ideálním cílem, když nemáte parking u hotelu. Obvykle nejsou zdarma, ale cena je regulována tak, aby se vyplatila. Součástí ceny může být také jízdenka na MHD. Jedním z nejoblíbenějších P+R parkovišť je Salzburg Süd. Poznáte ho i při využití zájezdových linek, protože zde končí dálkové autobusy. Přestup na místní trolejbusy a autobusy je dobře značený.
Jaká je cena za P+R parkování v Salzburgu?

Parkovné s celodenní jízdenkou na MHD až pro 5 osob: 15 €

Parkovné pro auta: 1 € za hodinu, 6 € za den

Parkovné pro autobusy: 4 € za hodinu, 24 € za den

Pokud chcete ušetřit víc a vyhovuje vám parkování u veletržního prostoru a Salzburgareny, zaparkujte podle směrovek P+R Messe v Parkhaus Messezentrum. S jízdenkou „24h Vollpreis Kernzone Sonderticket Park+Ride Messe“ za 3 € zde jeden den parkujete zdarma. Jen si v případě návštěvy kulturní nebo sportovní akce nespleťte Salzburgarenu s větším stadionem Red Bull Arena. Ten je o kus jinde, u Europarku.

Parkování v centru, nejblíže k památkám

Nevýhodou P+R parkovišť je vzdálenost od centra. Nehledíte-li na každé euro, můžete využít parkovací zařízení blízko historického jádra. Nejpoužívanější jsou „staroměstské“ garáže Altstadt, ukryté pod horou Monschberg, jen pár minut chůze od vyhlášených turistických cílů. Vedou k nim četné ukazatele. Vzhledem ke kapacitě stovek míst na více podlažích si dobře zapište číslo parkovacího místa. A kolik parkování stojí? Raději počítejte 2,50 € na hodinu, celý den pořídíte do 25 €.

Dvě různé modré zóny v Salzburgu

Jak už bylo řečeno, střed města je vyhrazen parkujícím rezidentům. Jedná se o Kurzparkzonen, označené modrou barvou. Návštěvníci se v nich musejí spokojit s krátkodobým parkováním. Pozor, čáry na vozovce nejsou povinné, rozhoduje označení značkami. Ty se často nacházejí jen na začátku ulice, ale nevšímavost neomlouvá!
V modrých zónách platí tato pravidla:

Možnost parkování: pondělí až pátek 9–19, sobota 9–16

Maximální doba parkování: 3 hod.

V Salzburgu jsou dvě odlišné modré zóny. Liší se cenou stání. V bleděmodrých zónách (hellblaue), tvořících prstenec okolo středu města, můžete zastavit zdarma, ale povinností je vystavení parkovacích hodin s vyznačeným časem příjezdu pod čelní sklo. V tmavomodrých zónách (dunkelblaue), v centru, vystavené hodiny stačí jen v sobotu, během týdne musíte zaplatit parkovné v automatu. Těch je po ulicích dostatek. Kromě peněz v nich uplatníte také bezkontaktní karty. Zběhlí návštěvníci využívají rovněž placení systémem Mobil Parken.
Ceník tmavomodré zóny:

Nejkratší zastavení do 28 minut: 0,70 €

Každá započatá hodina: 1,50 € (nezapomeňte na limit 3 hod.)

Pokud vůbec nevládnete němčinou a nechcete, aby vás na místě překvapily parkovací značky, sbalte si do kapsy mini slovníček:

 • Uhr/Stunden = hodiny
 • bis = až
 • gebührenpflichtig = zpoplatněno
 • gebührenfrei = nezpoplatněno
 • Parkuhrenpflicht = parkovací hodiny
 • Montag = pondělí
 • Dienstag = úterý
 • Mittwoch = středa
 • Donnerstag = čtvrtek
 • Freitag = pátek
 • Samstag = sobota
 • Sonntag = neděle.

Parkovací mapa

Přestože v historickém jádru města je vymezení modrých zón stabilní, v půlce roku 2018 přibyla úplně nová oblast na obou stranách dopravní tepny Alpenstraße na jihovýchodě města, kam turisté míří například do zoo a zámku Hellbrunn.

Aby město sledování parkovacích zón občanům i návštěvníkům usnadnilo, zveřejňuje přehlednou online mapu. Po jejím otevření vyberte zobrazení následujících vrstev: Bewohnerparkzone nebo Kurzparkzone pro oblasti vyhrazených a krátkodobých stání, Parkplatz/-garage pro parkoviště, Parkscheinautomat pro parkovací automaty, Barrierefreier Parkplatz pro parkovací místa pro invalidy. Hodit se může také vyznačení Einbahn, což jsou jednosměrky. Mapa nabízí i vybarvení Baustelle, aktuálně rozkopaných ulic.

V tuto chvíli na mapě chybí možnost parkování v nákupních centrech. Pokud vyrážíte do Salzburgu za nákupy, měli byste vědět, že například Designer Outlet má akce na parkování pro své zákazníky po celý rok. Podrobnosti jsou vždy přehledně uvedeny na stránkách příslušného obchodního centra.

Parkování na letišti Salzburg

Velkým dopravním uzlem je salzburské letiště. Zcela zdarma je na něm parkování do deseti minut. Jedná se o tzv. „kiss & fly lane“, tímto anglickým spojením je označena i v němčině. Pro delší potřebu jsou určené sazby vícepatrových parkovišť pro vozidla do výšky 2,1 m: první hodina od 2 €, první den od 13,50 €. Den je brán jako 24 hodin od vjezdu, ne aktuální kalendářní den. To je výhodné, pokud potřebujete auto na letišti nechat přes noc. Každopádně buďte opatrní s parkovacím lístkem, jeho ztráta je hodně drahá, v některých místech letiště až stovky eur. Pro dlouhodobý parking jsou připravené nejen výhodnější sazby, ale také předplacená karta (Parkwertkarten), se kterou je vjezd a výjezd z parkovišť rychlejší. Jen pozor, karta není vystavená na jméno, takže s její případnou ztrátou ztrácíte i zbývající kredit.

Parkování s karavanem v Salzburgu

Jestli plánujete dovolenou v okolí Salzburgu s obytným přívěsem, zaměřte se na kempovací stanoviště a parkoviště (Reisemobil Stellplatz), umístěná v „zelených“ okrajích města. Jsou vybavena vším potřebným, například sociálním zařízením. Díky mimořádnému zájmu o salzburské adventní trhy mají otevřeno nejen v létě, ale také o vybraných zimních dnech. Podívejte se třeba na Camping Nord-Sam nebo Camping Panorama Stadtblick. Velkým parkovištěm pro karavany je také to, které přiléhá ke Carl-Zuckmayer-Straße. Nabízí přes sto míst a je otevřeno celoročně.

Technický stav vozidel a další informace

Salzburg prozatím není nízkoemisní zónou, do které potřebujete označení ekologickou plaketou. Vjedete do něj i se starším vozem, ale vždy se sebou vezte všechny doklady o technických a emisních kontrolách. Od října do dubna mějte zimní pneumatiky. Ceny uvedené v článku jsou orientační, protože se mohou často měnit. Prosím, ověřte si informace před cestou ještě z jiného zdroje. A nezapomeňte, že to jde i bez auta. Oblast nabízí příjemně hustou a spolehlivou síť hromadné dopravy, stejně jako cyklostezky a místa na uzamknutí kola.