České hory jsou krásné, ale který lyžař by odolal blízkosti Alp u našich jižních sousedů. Rakouská spolková země Salcbursko je vyhlášeným cílem milovníků všech zimních radovánek bez ohledu na to, zda preferujete sjezdové lyžování, snowboard, běžky, brusle nebo sáňky. Připravili jsme pro vás žebříček top 5 lyžařských středisek kolem Salzburgu, snadno dosažitelných individuální i hromadnou dopravou. Byla vybrána tak, aby uspokojila začátečníky, rodiny, rekreační návštěvníky hor i sportovce.

Nejzajímavější lyžařská oblast: Salzburger Sportwelt

Plný název zimního střediska: Flachau-Wagrain-Kleinarl-St. Johann-Alpendorf-Radstadt-Altenmarkt-Zauchensee-Eben-Filzmoos
Nadmořská výška: 750–2150 m
Celková délka sjezdovek: 240 km (z toho lehké 103, střední 125, obtížné „černé“ 12)
Celková délka běžeckých, bruslařských a zimních turistických tras: 227 km
Výjezd: 18 kabinových lanovek, 37 sedačkových lanovek, 40 vleků
Další výbava: snowboardové parky, školy zimních sportů, sáňkařské dráhy, turistika na sněžnicích, projížďky na saních tažených koňmi
Web: https://www.salzburgersportwelt.com/

Hned sedm středisek se spojilo, aby vytvořilo jednu z nejzajímavějších oblastí pro všechny, co mají rádi zimní radovánky. Vytvořený komplex Salzburger Sportwelt (Salcburský sportovní svět) je zajímavý svojí rozmanitostí a tvoří srdce pověstného rakouského ráje Ski Amadé. Na mnoha svazích se zde jezdí světový pohár, takže můžete zažít stejné vzrušení, radost a podmínky, jako mají VIP sportovci. Oblast je vynikajícím způsobem dostupná, od Salzburgu se stačí držet tauernské dálnice číslo A10.

Nejlepšími sjezdovkami disponují pravděpodobně rezorty Flachau a Altenmarkt-Zauchensee. Právě zde se díky nadmořské výšce a úrovni tratí konají profesionální závody. Bezvadné jsou také sjezdy tratěmi s hlubokým sněhem pro ty, kteří propadli free ridu. Na své si přijdou i běžkaři, specialitou celé oblasti je šedesátikilometrová stopa Tauernloipe, ze které budete mít celý Salzburger Sportwelt jako na dlani. Z akcí je nezbytné zmínit nádherné vyhlídkové lety horkovzdušnými balóny. Jen si to představte: nádherná krajina, panoramatický výhled, pocit svobody a klidné rychlosti. Za vhodných klimatických podmínek se lety konají celoročně, ale speciálně jim je věnován jeden lednový týden, kdy balóny vzlétávají i v noci, aby fascinovaným turistům odhalily zimní noc se světýlky bezpočtu chat a tratí.

Samostatnou zmínku si zaslouží idylický rezort Eben. Z těch, co jsou připojené do oblasti Salzburger Sportwelt, patří k těm menším, ale právě to je jeho výhoda, protože se můžete věnovat pohodě na sněhu, ne únavnému přejíždění. Široké sjezdovky jsou vhodné i pro začátečníky a rodiny. Na Monte Popolo, jak se zde kopci zážitků říká, nikdo nezabloudí. Děti se mohou zabavit v dětském světě či fotokoutku, odrostlejší potomky nadchne Funpark se sněhovými překážkami a možností měřených jízd. A pokud do oblasti přijedete v únoru, můžete si užít Family Festival.

Tip: On-line porovnávač pojštění Suri nabízí speciální produkt Suri hory ušitý přesně na míru potřeba zimních sportů a radovánek. Kromě toho, že za vás zaplatí náklady za pomoc a ošetření, tak vám v případě odcizení vašeho vybavení proplatí jeho zapůjčení v půjčovně.

Největší lyžařská oblast: Saalbach

Plný název zimního střediska: Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn
Nadmořská výška: 850–2096 m
Celková délka sjezdovek: 270 km (z toho lehké 140, střední 110, obtížné „černé“ 20)
Celková délka běžeckých, bruslařských a zimních turistických tras: 275 km
Výjezd: 28 kabinových lanovek, 22 sedačkových lanovek, 20 vleků
Další výbava: snowboardové parky, školy zimních sportů, sáňkařské dráhy, turistika na sněžnicích, projížďky na saních tažených koňmi, lyžařské muzeum, dobrodružný park s lukostřelbou
Web: https://www.saalbach.com/

Jihozápadně od Salzburgu leží obří lyžařský rezort Saalbach. Zahrnuje nejen další blízkou obec Hinterglemm, ale tvoří pomyslný lichoběžník se vzdálenějšími obcemi Leogang a Fieberbrunn. Poslední jmenovaná se připojila naposledy a vzniklo tím největší spojené zimní středisko v celém Rakousku, byť o prvenství se přetahuje s již zmiňovaným Salzburger Sportwelt. Tady máte tip na ubytování v Saalbachu.

Obří přírodní areál s nádhernými scenériemi je rájem všech sportů provozovaných na sněhu. Počet svahů umožňuje zažít jízdu nejen na osvědčených sjezdovkách, ale vychutnat si také free ride, kdy lyže nebo snowboard vykreslují ve sněhu vlastní unikátní stopu. Pokud milujete carving, Saalbach je jednou z nejlepších destinací v Evropě. Na své si přijdou také běžkaři, sáňkaři a turisté.

Provozovatelé se o celý rezort starají s příkladnou péčí. Nemalé prostředky jsou investovány do obnovy lanovek a vleků, jen v sezóně 2018/19 se otevírá třeba hypermoderní Kohlmaisbahn se třemi stanicemi a sedačková Asitzmuldenbahn 8er s vyhřívaným posezením. Samozřejmostí je wi-fi připojení na všech důležitých místech, od údolí až po vrcholky hor.

Kolem Saalbachu se pořád něco děje. Své znalosti a schopnosti můžete zábavnou formou vylepšit v mnoha školách zimních sportů. Nordic Academy Saalfelden nabízí i méně obvyklé kurzy, například výuku biatlonu, který se i v ČR dostal do popředí zájmu. V prosinci se v rezortu konají mimo jiné závody sněžných skútrů, v lednu běžkařský a skialpový maraton či mistrovství světa v lyžování na historických lyžích „NostalgieSki“. Po celou sezónu si můžete vychutnat pověstné après ski, tedy denní a zejména noční zábavu na horských chatách a dalších podnicích. Pověstná je zdejší chutná kuchyně.

Cena ski passů se liší podle toho, kdy v zimní sezóně přijíždíte. Nejdražší jsou od půlky prosince do poloviny března, kdy počítejte až s 55 € za den lyžování pro dospělého. V ceně je ovšem neomezené použití všech lanovek a vleků, dále místních lyžařských autobusů pro přepravu mezi jednotlivými centry rezortu, a večerní lyžování na osvětlených sjezdovkách. Ski passy jsou vydávány na bezkontaktních kartách a jsou přísně nepřenosné (u turniketů je porovnávána fotografie držitele se skutečností). Děti do patnácti let platí polovic, menší slevu mají i adolescenti do plnoletosti.

Nejzasněženější lyžařská oblast: Zell am See

Plný název zimního střediska: Zell am See-Kaprun
Nadmořská výška: 758–3029 m
Celková délka sjezdovek: 138 km (z toho lehké 54, střední 55, obtížné „černé“ 29)
Celková délka běžeckých, bruslařských a zimních turistických tras: 345 km
Výjezd: 14 kabinových lanovek, 16 sedačkových lanovek, 19 vleků
Další výbava: snowboardové parky, školy zimních sportů, sáňkařské dráhy, turistika na sněžnicích, projížďky na saních tažených koňmi, svět iglú
Web: https://www.zellamsee-kaprun.com/

Když se spojí ideální přírodní podmínky s péčí člověka, vznikne lyžařská oblast jako je Zell am See-Kaprun, kde je po celou sezónu garantováno stoprocentní zasněžení prašanem. Jedná se o jediný rezort s ledovcem v celém Salcbursku. Můžete si tedy být jisti, že pokud vyrazíte právě do tohoto zimního střediska, užijete si naprosto ideálních sněhových podmínek, obvykle už od října a až do dubna. Tyčící se hory Kitzsteinhorn (3203 m), Schmittenhöhe (2000 m) a Maiskogel (1730 m) zaručují nejen parádní lyžovačku, ale také úchvatný panoramatický výhled „Top of Salzburg“, jak na okolní vrcholky včetně proslulých Großglockneru a Großvenedigeru, tak do údolí na jezero Zeller See.

Celá oblast není jen pro sjezdové lyžování, velká pozornost byla věnována snowboardistům. Pro ty jsou připravené špičkové snowparky se sněžnými rampami, boulemi, můstky a dalšími adrenalinovými prvky, které vám zlepší techniku jízdy. Méně zkušení ocení naopak pozvolné cvičné louky s vleky. Nechybí ani bruslařské plochy, tratě pro bobování, sáňkování či snowtubing. Zell am See-Kaprun žije téměř nonstop, osvětleny jsou nejen nejpopulárnější sjezdovky, ale také romantické běžkařské trasy, vedoucí kolem horských chat, které zvou k návštěvě a vychutnání si horkých nápojů i pokrmů. Dokonalý relax můžete zažít v termálním wellnessu Tauern Spa. Après ski tepe více než 20 diskotékami a nočními kluby. Mezi populární sezónní akce patří otvíračka ledovcového lyžování v listopadu, lednová noc balónů či Austrian Free Ski Open v březnu. Obdivovatele památek těší celoroční cíle jako hrad Kaprun a zámek Rosenberg v Zell am See.

Denní použití lanovek, vleků a busů stojí pro dospělého 53 € na celý den či 45 € při zakoupení až po půl dvanácté. Výhodnější sazby nabízejí vícedenní tikety. Průkazová fotografie je požadována na ski passy s platností delší než 8 dnů. Děti do pěti let, pokud jsou doprovázeny dospělými, mají ski pass zdarma. Připraveny jsou také speciální balíčky, zahrnující ubytování a zapůjčení sportovního vybavení. Zimní dovolenou si tak lze užít zcela bez starostí a příprav.

Nejrodinnější lyžařská oblast: Forstau

Plný název zimního střediska: Forstau-Fageralm
Nadmořská výška: 930–1885 m
Celková délka sjezdovek: 12 km (z toho lehké 7, střední 5, obtížné „černé“ 0)
Celková délka běžeckých, bruslařských a zimních turistických tras: 24 km
Výjezd: 0 kabinových lanovek, 2 sedačkové lanovky, 5 vleků
Další výbava: snowboardový park, škola zimních sportů, turistika na sněžnicích, projížďky na saních tažených koňmi, dětská výzdoba
Web: https://www.forstau.at/

Pokud jsou na vás střediska Saalbach i Zell am See příliš frekventovaná a hledáte menší rezort, který nadchne i nejmenší návštěvníky, vyzkoušejte oblast s přírodním sněhem Forstau-Fageralm. Její parametry jsou skromnější, nenabízí kabinové lanovky nebo černé sjezdovky, ale o to rodinnější atmosféra zde panuje. V klidu zpomalte a užijte si rekreačního lyžování i dalších aktivit. Celý areál je přehledný a v hezkých dnech zalitý sluncem.

Děti budou v tomto rezortu nadšené například obří houpačkou jménem Goliáš, nacházející se u bezplatných dalekohledů na nejvyšším vyhlídkovém bodě. Cesta dolů je barvitá, doprovázejí na ní zvířátka z Fagerwaldu. Poutavé jsou také indiánská stezka a cesta Vikingů. Veselé výskání se ozývá z dráhy pro miniboby „Zipfelbob“.

Celá rodina si užije jízdu na saních tažených koňmi. Stojí 60 € pro 4 osoby a trvá přes dvě hodiny. Teple se oblečte a užijte si výhledů bez námahy. Projížďku je možné absolvovat i večer. To platí i pro procházku osvětlenou stezkou Bachweg, která je rozsvícena za stmívání. Při úplňcích se konají romantické túry na lyžích. Tělu uleví masáže, které aktuálně nabízejí dr. Soxberger a pí Kocher. Nebo vyzkoušíte akupunkturu?

Sezóna ve Forstau-Fageralm začíná v prosinci a končí na sklonku dubna. Sedačkové lanovky a vleky jsou v provozu každý den přibližně od 8:00 do 16:00 hodin, později je možné pouze lyžování na osvětlených plochách. V noci dochází k údržbě sněhové pokrývky. Vybavení si můžete uložit ve Ski Depotu, který je vybaven vyhřívanými skříňkami na lyžařské boty. Celodenní ski pass vyjde na 48 € pro dospělé, 37 € pro adolescenty, 24,50 € pro děti a 5 € pro děti do 5 let. Levněji vás přijde zakoupení tiketu pouze na část dne anebo naopak pořízení vícedenního vstupného. Všechny ski passy jsou nepřenosné, speciální podmínky se vztahují pouze na organizované zájezdy.

Nejdostupnější lyžařská oblast: Untersberg

Plný název zimního střediska: Salzburg Umgebung-Untersberg-Salzburger Seenland
Nadmořská výška: 450–1800 m
Celková délka sjezdovek: 8 km (z toho lehké 0, střední 4, obtížné „černé“ 4)
Celková délka běžeckých, bruslařských a zimních turistických tras: 255 km
Výjezd: 1 kabinová lanovka, 0 sedačkových lanovek, 0 vleků
Další výbava: školy zimních sportů, sáňkařská dráha, turistika na sněžnicích, projížďky na saních tažených koňmi, zimní plachtění na jezerech
Web: https://www.salzburg-umgebung.com/ + http://www.untersbergbahn.at/ + https://www.salzburger-seenland.at/

Jestli trávíte víkend či dovolenou v hlavním městě Salcburska, samotném Salzburgu, a nechce se vám podniknout cestu za lyžováním do vzdálenějších středisek, ještě není vše ztraceno. Přímo nad městem ční hora Untersberg, kam vás vyveze pohodlná kabinová lanovka. Dolů se pak můžete pustit osmi kilometry poměrně náročného sjezdu, jehož nejobtížnější část je však možné objet lesní cestou. Nepočítejte se stejně bohatým vybavením jako ve specializovaných rezortech, ale pro provětrání lyží a následné užití si Salzburgu je Untersberg ideální.

Pokud z města dojedete do obce Eugendorf, můžete si zalyžovat v klidnějším terénu, na cvičných loukách. Celou oblast salzburské země jezer, Salzburger Seenland, protínají nádherné zimní turistické stezky, které můžete absolvovat na běžkách, sněžnicích, saních nebo pěšky. Bohatá je také nabídka bruslařských příležitostí, například na rybníku Leopoldskroner Weiher či přírodním kluzišti v Seekirchenu-Hareggu. Pozadu nezůstává ani historické jádro Salzburgu, kde si můžete zabruslit na Mozartplatzu. Dechberoucí je zimní plachtění na zamrzlých jezerech Wallersee či Mattsee. Veškeré vybavení si můžete za poplatek zapůjčit, nutné je však proškolení. Zimní kulturní vyžití zahrnuje proslulé průvody čertů a percht, četné adventní, vánoční a silvestrovské akce, nebo Mozartův týden, svátek klasické hudby na konci ledna.

Salzburg Super Ski Card

Salzburg Super Ski Card - lyžař

A pokud se přeci jen nakonec rozhodnete vyrazit dál, do jednoho z 23 lyžařských regionů v Salcbursku, proč neušetřit a nezakoupit si výhodnou Salzburg Super Ski Card? Ta vám dává naprostou svobodu v návštěvě více než 2500 km sjezdovek. Sami si zvolíte délku platnosti, buď jako nepřerušený rozsah dnů, nebo konkrétní dny v sezóně od listopadu do května. Pak už můžete zimní pohádku v Salcbursku prožívat naplno a se svým speciálním ski passem vyzkoušet všechna střediska podle libosti. Podrobnosti i ceny najdete na webu https://www.superskicard.com – radost na sněhu vás volá!