Když se na rakouská města v době pozdního podzimu a časné zimy snáší soumrak, uličky září nekonečným množstvím světýlek. Konají se tradiční adventní trhy, na které míří nejen místní. Kde jinde si užít předzvěst Vánoc než v zemi, kde vznikla Tichá noc…? V celém období je připraveno mnoho krásných akcí pro všechny návštěvníky. Podívejte se třeba do Salzburgu, který je blíže Čech, nebo do Vídně, kam to mají co by kamenem dohodil Moravané.

Kde a kdy se vánoční trhy konají v Salzburgu

Výhodou adventního Salzburgu je možnost navštívit hned několik trhů. Každý má maličko jinou atmosféru. Když se vám přejí množství lidi na nejznámějším, snadno můžete najít klidnější uličku či zákoutí. Začít ale musíme tím nejproslulejším trhem. Přímo uprostřed Starého Města, na Rezidenčním a Chrámovém náměstí (Residenzplatz, Domplatz) je každý rok nachystán Ježíškův trh neboli Christkindlmarkt. Jeho historie sahá až do 15. století! Díky tomu si můžete být jisti, že se nejedná o oslavu komerce, ale o nádherný předvánoční zvyk. Více než 100 stánků nabízí pestrý výběr řemeslného zboží i dobrot. Aby si Ježíškův trh zachoval svoji výjimečnost, má pevně stanovenou délku trvání. Slavnostně zahájen je vždy ve čtvrtek, v týdnu, který předchází tomu s první adventní nedělí. Rozloučení připadá na 26. prosinec každého roku. Ve všední dny stánky otevírají v 10 hodin, o víkendech už v 9. Od neděle do čtvrtka počítejte se zavírací dobou ve 20:30, v pátek a sobotu se prodává až do 21 hodin. Na Štědrý den, pokud byste v Salzburgu trávili přímo Vánoce, trhovci s lidmi slaví do tří hodin odpoledne, na Boží hod a na Štěpána je otevřeno od 11 do 18 hodin.

Naplánujte si cestu na Christkindlmarkt: Adventní trhy v Salzburgu 2018: 22.11.2018–26.12.2018 Adventní trhy v Salzburgu 2019: 21.11.2019–26.12.2019 Adventní trhy v Salzburgu 2020: 19.11.2020–26.12.2020

Druhým nejznámějším cílem adventních zájezdů do Salzburgu je jihovýchodní cíp města se zámkem Hellbrunn a přilehlou zoologickou zahradou. Vánoční trh na nádvoří Hellbrunnu, Hellbrunner Adventzauber, je daleko mladší tradicí než Christkindlmarkt, ale dýchá malebností a romantikou. Celý zámecký areál je během adventu dechberoucí, jen na každoroční ozdobení více než 700 jehličnanů je připraveno přes 10 000 koulí a svítících řetězů. Duši dospělých i dětí hřeje také pohled na okna zámku, přeměněná v obří adventní kalendář. Už příjezd k Hellbrunnu, lemovaný loučemi, je zážitkem sám o sobě. Svítilnami je nasvětlena také cesta k osm metrů vysokému andělovi s vlajícím oděvem, stojícímu v zámeckém parku. Hellbrunnský trh bývá zahájen v poslední třetině listopadu a končí na Štědrý den, kdy se stánky zavírají ve 14 hodin. Běžná provozní doba je 13–20 ve všední dny a 10–20 o víkendech. Počítejte se vstupným 5 €, které ale zahrnuje horký nápoj a přístup do všech částí areálu. Děti se mohou projet na ponících a odevzdat dopis Ježíškovi.

Novinka! Počínaje adventem 2018 své brány před Vánocemi otevírá také přilehlá zoo. Přímo mezi výběhy a pavilony mohou návštěvníci objevit zajímavé informace o svátečních zvycích v cizokrajných zemích, odkud pocházejí zvířecí obyvatelé zahrady.

Jako další předvánoční destinaci v zasněženém Salzburgu je možné jmenovat víkendové tržiště u sv. Linharta (Adventmarkt St. Leonhard) na úpatí Untersbergu. Jedná se o pokojnější a duchovnější místo, než jaká nabízí centrum města. Zisk je věnován na charitu. Své příznivce má rovněž adventní trh na Mirabellském náměstí (Weihnachtsmarkt am Mirabellplatz). Je malý, příjemný a popovídáte si na něm i s místními lidmi, kteří zde v čase svátečního rozechvění rádi pozvou pár turistů na nějaký dobrý nápoj. Otevřeno má denně od 10 do 20, v pátek a sobotu můžete atmosféru vychutnávat ještě o hodinu déle, do devíti večer. Své stánky otevírá v době adventu také opevněná dominanta Salzburgu, Festung Hohensalzburg, kde na vás dýchnou doby dávno minulé. Minimálně za nakouknutí pak stojí i průchozí dvůr tradičního hostince Sternbräu s přilehlou zahradou.

Rozmanitá nabídka rakouských vánočních trhů

Ono se řekne adventní trh… Není však naplněný bezcennými tretkami pro turisty, které nemají s pravými Vánocemi nic společného? Nemusíte se bát, nejen v Salzburgu místní radnice dbají na to, aby se ve stáncích objevovalo řemeslné zboží, které je pravou oslavou lidové tvořivosti. Naleznete zde kupříkladu dřevěné hračky a figurky včetně postaviček do betlémů, svíčky a další produkty z vosku, ručně vyráběné ozdoby na stromeček, slaměné dekorace, foukané baňky, ukázky regionálního umění z Tyrolska, předměty z keramiky s glazurou i bez ní, potřeby na přípravu cukroví, vonné esence a purpury, poutavé knížečky o svátcích nejen pro děti.

Advent jako svátek dobrého jídla a pití

Přestože advent by měl být hlavně o rozjímání, není možné zapřít, že vánoční trhy potěší všechny smysly včetně chuti. Stánky voní do daleka pečenými kaštany a jablky, restovanými bramborami, svařeným vínem a kořeněným punčem. Nebesky lákavé je také křupavé pečivo, ať už sladké, ochucené vanilkou a skořicí, či slané, například v podobě tradičních preclíků, typických pro všechny německy mluvící země. K přímé spotřebě, na doma anebo jako dárek si můžete zakoupit množství lahůdek z celé spolkové země, často od samotných farmářů. Některé kulinářské speciality jsou dovezené přímo z podhůří Alp.

Kulturní akce během salzburských adventních trhů

Aby očekávání příchodu Vánoc bylo naplněné pospolitostí a povznesením duše, nedílnou součástí trhů jsou kulturní a zábavné akce. Velkou roli hraje hudba, ostatně jak jinak, v Mozartově městě. Na programu jsou kromě klasiky hlavně vánoční koledy a skladby, které se hodí pro sborový zpěv amatérů i profesionálů. Zapět si je můžete naplno i vy! Nesmírně populárními se staly koncerty trubačů a mistrů dalších dechových nástrojů. Ve velkém festivalovém centru (Großes Festspielhaus) uvádějí komponované pořady s vánoční tematikou. Mimo Salzburg můžete vyrazit za historií Tiché noci, nejslavnější vánoční písně světa. Je jí už 200 let! Vznikla v malé vesničce Oberndorf, vzdálené od města pouhých 17 kilometrů. Probíhají také pastýřské hry, dětem jsou předčítány vánoční básničky a pohádky, šikulové mohou navštívit dílničky na výrobu dárků. Vánoční Salzburg můžete obdivovat s průvodci, na pravidelných procházkách s výkladem. Celoročně jsou otevřené brány Vánočního muzea na Mozartplatzu. Sezónní výstavy každoročně připravuje Muzeum hraček. Na každém rohu narazíte na historické betlémy a ukázky lidových obyčejů.

Čertovský průvod krampusů a percht musíte spatřit naživo

Zatímco v Čechách ukazuje advent svoji pekelnější tvář pouze v předvečer svátku Mikuláše, kdy za dětmi kromě dobrotivého svatého s berlou, doprovázeného andělem, chodí také čert, v Rakousku probíhá tradiční rej děsivých masek po celou zimu. Podle hlavních postav se původně pohanský zvyk jmenuje Krampuslauf und perchtenlauf. Dětem nahání tento folklór hrůzu dodnes. Při pohledu na chlupaté kostýmy a masky zdobené ostrými rohy není divu. Příchod hord doprovází zvuk kravských zvonů a kouř. Význam tradice je však veskrze pozitivní, protože hra na strašidelná stvoření měla zaplašit vše zlé.

Adventní Vídeň zahřeje u srdce

Pokud máte během prosinec jeden či dva volné dny navíc, určitě se nesoustřeďte jen na Salzburg, ale zajeďte si také do Vídně. Do rakouské metropole míří množství individuálních i organizovaných adventních zájezdů, protože spojení vídeňské noblesy, architektury a umění s atmosférou nejkrásnějšího období roku je úchvatné. I Vídeň má svůj velký Christkindlmarkt, koná se před působivou budovou radnice na Rathausplatz. Vánocemi dýchají zámky Belvedere a Schönbrunn. Poskytují nenapodobitelnou kulisu kulturním programům se zpěvy. Mezi jednotlivými místy se můžete projet zachumlaní v kožešinách na některém z fiakrů tažených koňmi. Sportovní vyžití je možné na kluzištích, děti čeká nostalgický kolotoč. Na oslavy adventu a Vánoc plynule navazují silvestrovské radovánky a zimní lyžovačky, takže v Rakousku si můžete užít celou zimu jako nikde jinde.